Jak zdobyć stałych czytelników bloga?

Chcesz rozwijać swój blog? Zdobyć nowych i zatrzymać dotychczasowych czytelników? Podpowiadamy jak to osiągnąć za pomocą kilku kroków.

Poszerzanie kręgu odbiorców bloga nie jest łatwe. Wymaga poświęcenia, zaangażowania, a także nowych sposobów na promocję treści. Mimo to docieranie do szerszej publiki powinno być piorytetem dla każdego blogera.

Niestety to nie koniec walki o czytelników, ponieważ trzeba zrobić wszystko, żeby zatrzymać na dłużej swoich stałych odbiorców.

Jak pozyskać stałych czytelników? Na pewno poprzez regularność, samą treść i walory wizualne.

Nie zapominaj, że tylko dzięki stałym czytelnikom Twój blog ma rację bytu. Są bardziej ufni, chętniej komentują Twoje treści i po prostu generują ruch na stronie. Co zrobić, żeby nie uciekli i ciągle do Ciebie wracali? Po prostu daj im powód.

Dzięki naszym wskazówkom sprawdź, jak zdobyć stałych czytelników.

seo4-czytelnicy

Jak zdobyć stałych czytelników bloga? – 9 pomysłów do realizacji

  1. Wykorzystaj mailing do przypominania się.

Większość użytkowników jest zabiegana w ciągu dnia i nie muszą codziennie pamięta, żeby odwiedzić Twój blog, by sprawdzić czy opublikowałeś nowe treści na blogu.

Dobrze jest więc przypomnieć swoim obserwatorom newslettera o treściach czekających na przeczytanie. Poprzez mail skupiający, np. trzy najciekawsze wpisy z danego miesiąca będzie świetnym sposobem na przypomnienie odbiorcom o sobie i nakłonienie ich do powrotu.

Jeśli nie masz zbudowanej listy mailingowej, zrób to jak najszybciej, ponieważ to doskonałe medium do kontaktu z odbiorcami, które daję gwarancję ich powrotu na bloga.

  1. Regularność jest kluczem do sukcesu.

Wyobraź sobie sytuację, gdzie użytkownik wraca i wraca, i jeszcze raz wraca na Twój blog, lecz za każdym razem nie znajduje nowej treści. Może to być dla niego frustrujące.

Regularność w gromadzeniu stałych czytelników bloga jest podstawowym składnikiem sukcesu. To najlepszy powód, aby odbiorcy wrócili na Twoją stronę.

Jak wiadomo, blog służy do czytania, więc jeśli nie ma nowych materiałów, to nie ma po co wracać.

Proste? Teoretycznie tak, jednak praktyka bardzo często pokazuje, że jest zupełnie inaczej, ponieważ regularność wymaga dużo wysiłku i jeszcze więcej determinacji. Nie można odpuszczać, przekładać w nieskończoność nowego wpisu. Odbija się to przede wszystkim na odbiorcach. Dlatego sukcesywne dodawanie nowej treści to doskonały impuls dla użytkowników do zachęcenia ich do stałych i regularnych wizyt.

  1. Nie zaniedbuj komentarzy.

Komentarze dają możliwość odbiorcom dojścia do głosu. Wymaga to ich zaangażowania, a także poświęcenia chwili czasu, żeby dodać coś od siebie. Odpowiedź na komentarz może stanowić w pewnym sensie nagrodę dla komentującego. To on poświęcił czas na podzieleniem się własnym zdaniem, Ty go wysłuchujesz i poświęcasz tyle samo czasu co on na odpowiedź. Buduje to pozytywne relacje, ponieważ opinia nie poszła w czeluścia internetu, tylko została wysłuchana i przede wszystkim nie pozostała bez odpowiedzi.

Tak działa budowanie więzi z użytkownikami oraz przybliża ich do stania się stałymi czytelnikami bloga, którzy wrócą oraz będą bardziej chętni do ponownego wzięcia udziału w dyskusji.

  1. Twórz treść z podziałem na części.

Kolejnym sposobem na zdobycie stałych czytelników bloga jest sposób publikacji artykułów. Podział materiałów na części jest doskonałą okazją, żeby nakłonić czytelników do wizyty na blogu.

Ma podobne działanie jak serial w telewizji. Po obejrzeniu jednego odcinka chcemy więcej i więcej. Rozumiemy dlaczego tak jest, więc czekamy na kolejną emisję w TV.

Blog działa identycznie. Uzytkownik siłą rzeczy będzie musiał wrócić, aby dowiedzieć się reszty. Na razie przyswoił tylko część informacji, a po resztę będzie musiał zajrzeć następnym razem. Poprzez takie zabiegi bardzo szybko można się stac wiernym fanem i na stałę zaglądać na stronę.

Pamiętaj tylko, że dzielenie treści musi być uzasadnione. Do tego celu nadaje się najlepiej obszerny materiał, poruszający dogłębnie temat, który z łatwością da się „przerobić” na kilka pomniejszych składowych. W przeciwnym wypadku odbiór może być negatywny.

  1. Wykorzystaj podsumowania lub serie.

Tworzenie podsumowań lub serii to kolejny doskonały sposób na zdobywanie stałych czytelników bloga. Podsumowania (np. trzy najlepsze wpisy z danego miesiąca) to doskonała okazja do wyróżnienia najlepszych wpisów i pokazania ich ponownie. Nie zginą wtedy w gąszczu pozostałych treści.

Serie zaś działają podobnie do powyższego punktu. Tutaj z założenia budujemy cykl wpisów, które raz na jakiś czas opisują dane zagadnienie. W ten sposób mamy okazję tworzyć treść  pod wiernych fanów, którzy będą wracać po tego typu materiały, utożsamiając się z nimi.

Przykładem takiej serii może być „podsumowanie tygodnia”, gdzie zbieramy informacje z danej niszy i przekazujemy je w postaci cyklicznych wpisów. Tego rodzaju treści będą skutecznie trzymywać stałych odbiorców przy naszym blogu.

  1. Zamieść powiązane wpisy.

NIkt nie zostanie stałym czytelnikiem po przeczytaniu jednego blogowego wpisu. Chociaż jest to możliwe, ale trudne. Znacznie prościej przekonać do siebie odbiorców, poprzez udostępnienie im wielu treści. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zamieszczenie pod każdym wpisem podobnych treści. Użytkownik po przeczytaniu jednego tekstu ma szansę na przeczytanie kolejnego, przez to przyswajając jeszcze więcej treści.

Odbiorca im więcej czyta, tym bardziej wzrasta jego zaufanie do  bloga, więc zaczyna się przywiązywać, przez to stając się stałym odwiedzającym.

Dobrym sposobem jest także  zamieszczenie archiwalnych, ale odnoszących sukcesy (np. dzięki dużej liczby wyświetleń) wpisów w bocznym pasku strony głównej bloga. W ten sposób, jeśli podczas kolejnej wizyty użytkownik nie znajdzie nowej treści, będzie mógł przeczytać wcale nie gorsze, starsze materiały. W ten sposób ponowna wizyta nie zakończy się z „Pustymi rękami”.

  1. Bądź aktywny w swojej niszy.

Blogowanie z sukcesem to cały ciąg zdarzeń.  Jednym z nich jest aktywność w danej branży. Komentowanie, wpisy gościnne czy wzmianki o innych podobnych tematycznie wpisach budują również Twoje imię lub markę. Tym samym użytkownicy zauważają Cię nie tylko poprzez własny blog, ale również poza jego obrębem.

Więc jak zdobyć stałych czytelników na bloga? Budując swoją rozpoznawlaność, która zachęca odbiorców do powrotu na stronę, a z każdym kolejnym powrotem rośnie szansa na stanie się stałym fanem.

  1. Prezencja jest równie ważna, co treść.

Jeśli wygląd strony nie będzie dla czytelnika zachęcający to nie będzie chciał wracać na Twojego bloga. Sama treść  jest bardziej wartościowa, ale nie będzie ważna, jeśli nie będzie zachęcać od strony wizualnej.

Doceń również formatowanie wpisu, które ułatwia i dodaje czytelności treści. Ważne w tej kwestii będą niewątpliwie:

krótkie zdania i akapity

stosowanie nagłówków i podnagłówków

używanie list wypunktowanych

pogrubianie treści

przełamywanie jej dodatkowymi obrazami

  1. Pisz atrakcyjne treści.

Nieważne jest budowanie stałych czytelników, jeśli publikujemy słabe treści. To właśnie treść  jest głównym czynnikiem napędowym bloga i powinna być zachętą, żeby użytkownicy stali się wiernymi czytelnikami. Wszelkie wskazówki traktujące o tym, jak zdobyć stałych czytelników bloga nie będą skuteczne, jeśli sama treść nie przekona ich do powrotu.

Jaka więc treść będzie wartościowa? Na pewno ta pisana lekkim i łatwym do zrozumienia językiem, tworzona dla użytkowników i rozwiązująca ich problemy, a nie robotów internetowych.

Jak zdobyć stałych czytelników bloga? – podsumowanie

Powyższe punkty z pewnością przyczynią się do większej mobilizacji ze strony użytkowników, żeby wracali na blog, stając się tym samym stałymi czytelnikami.

Jak widać, budulcem sukcesu jest przede wszystkim sama treść, która jest – bądź co bądź – najważniejsza.

Dalsze kroki to już sam sposób pisania i korzystania z dodatkowych mediów jak e-mail marketing, czy zadbanie o względy wizualne.